AktuálněŠkolní Boulder pohár

img_20190516_121945.jpgDne 16. 5. 2019 se žáci naší školy zúčastnili Školního Boulder poháru v Brně. Z 87 chlapců se na 10. místě umístil Petr Steinhauser z 8.A a z dívek skončila na 2. místě Viktorie Bernatová z 6.C a oba postoupili do čtvrtfinále. V něm bojovalo 45 dívek a 45 chlapců a do finále, které se bude konat v Praze 17. 6. postoupilo 20 nejlepších z každé kategorie. Vynikající úspěchu dosáhla 13. místem Viktorie Bernatová, která jako jediná z naši školy postoupila do finále. Petr Steinhauser skončil na pěkném 28. místě.

Zápis do 1. ročníku na ZŠ Úvoz

Vážení rodiče, na webu zapisdozs.brno.cz najdete výsledky zápisu na ZŠ Úvoz. V záložce „Seznam přijatých“ je každá žádost uvedena pod identifikačním číslem, které Vám bylo vygenerováno elektronickým systémem. Výběr dětí do skupinové výuky mimořádně nadaných dosud není ukončen.

Seznam přijatých žáků na ZŠ Úvoz 2019/2020 Zápis 2019/2020

Sběr papíru

img_2858.jpgPo Velikonocích se na Úvoze opět konala sběrová akce. Během jednoho týdne žáci odevzdávali starý papír do přistaveného kontejneru před školou, až ho zcela naplnili. Vybralo se celkem 2 180 kg. Nejpilnější „sběrači“ byli odměněni knižními poukázkami.

Žáci Třídy
1 Barbora Šimková (3.B) 249 kg 1.C 22 kg na žáka
2 Ondřej Weiter (1.C) 189 kg 3.D 17 kg na žáka
3 Ema Kubátová (3.D) 134 kg 3.B 12 kg na žáka

Příběhy našich sousedů

Do vzdělávacího projektu neziskové organizace Post Bellum Příběhy našich sousedů, který je určen žákům osmých a devátých tříd základních škol a tercií a kvart víceletých gymnázií, se zapojila i naše škola. Přestože se ho účastnili žáci 6. C a patřili jsme k nejmladším, nic to neubralo na zápalu jejich práce. Na několik měsíců se ve složení Viktorie Bernatová, Stela Delínová, Veronika Dilhofová, Tomáš Horáček, Nela Jaroměřská, Zuzana Švendová, Dmitrij Žembrovskij Novák, Tadeáš Tomek stali dokumentaristy, kteří měli za úkol najít pamětníka, setkat se s ním a jeho vyprávění zachytit na profesionální nahrávací zařízení a pak ho zpracovat a upravit v rozhlase na vypovídající tříminutovou reportáž. K závěrečné soutěžní prezentaci na webu připravili i fotografickou kroniku se současnými i dobovými fotografiemi, medailonek i stručný životopis našeho pamětníka, pana Augustina Buše. Celý projekt trval od září až do závěrečného představování jednotlivých prezentací, které proběhlo ve společenském centru na radnici Brna-střed. Tady všechny zúčastněné týmy ze základních škol z Brna-střed prezentovaly výsledky své půlroční práce, ve které zdokumentovali životní příběhy pamětníků z Brna a jeho okolí. Projektu se zúčastnilo celkem 54 žáků ze sedmi škol, kteří soutěžili v osmi týmech. Náš projekt sice nezvítězil, ale byl porotou hodnocen velmi kladně. Jeho výstup si můžete prohlédnout zde.

Běh Z lavic do lesa

Dne 16.4. 2019 se vybraní žáci z prvního a druhého stupně zúčastnili čtvrtého kola krosového běhu Z lavic do lesa. Poslední závod proběhl v Žabovřeskách u haly Rosnička. Výsledky jednotlivců se sčítaly (prvních deset) a byly započítány do pořadí škol v jarním seriálu běhu Z lavic do lesa. Závod dopadl výborně. Jako škola jsme skončili na vynikajícím 3. místě z celkového počtu 12 škol. Z jednotlivců byl nejlepší Tomáš Otevřel a Josef Eliáš, kteří ve své kategorii obsadili 4. místo. Všem žákům děkuji za reprezentaci školy, jmenovitě: Adéla Rudolfová,Tereza Pirochtová, Kája Hromadová, Ela Mazánková (3.třída), Leontýna Eliášová, Alexandra Charitonová, Ellen Palečková (4. třída), David Rafaj, Tomáš Otevřel, Matěj Mazánek, Alex Polášek (3. třída), Josef Eliáš, Jan Vladík, Martin Mlčuch (4. třída), Matěj Plesnik (5. třída), Dmitrij Žembrovskij Novák, Pavel Kadaňka (6. třída), Jan Vavřík, David Krkoška (7. třída), Jan Mičánek, Filip Nahodil, Ondřej Ludíkovský, Tomáš Brokeš, Petr Steinhauser, Patrik Krátký (8. třída), Valerie Tomková, Zuzana Rampouchová (8. třída)

Sbírka na vodící psy

pes.jpgVšechno to začalo tím, že k nám do třídy přišla nevidomá paní se psem Chopperem a s ní i zaměstnanec školy pro výcvik vodících psů. Povídali jsme si o věcech, o kterých už jsme věděli a dozvěděli jsme se i věci nové: Jaké to je být nevidomý, v jakých oblastech se takovému člověku změní život, ale i o tom, kolik výcvik vodícího psa může stát, jak dlouho trvá nebo kolik je přibližně v České republice nevidomých. Později nás napadlo, že bychom to mohli škole na výcvik vodících psů trochu usnadnit a darovat jí nějaké peníze. A proto jsme se rozhodli uspořádat dobrovolnou sbírku. Vytvoříli jsme k našemu nápadu plakáty, se kterými jsme chodili po třídách, kde jsme mluvili o naší sbírce. Když jsme prošli každou třídu na 1. stupni, vylepili jsme plakáty na chodbách a u vchodu do naší školy. Potom nás napadlo udělat odznáčky s logem výcvikové školy, které bychom rozdávali jako poděkování všem, co přispějí. Příspěvky jsme vybírali o velkých přestávkách a hned tu první k nám přišlo několik lidí. Nevím, kolik dárců očekávali mí spolužáci, ale já jsem jich rozhodně tolik nečekal. Tohle se opakovalo skoro každou velkou přestávku. Občas přišel jen jeden člověk, někdy jich bylo pár, někdy třeba pět. Jen zřídkakdy se stalo, že nepřišel nikdo. Vybírali jsme celý březen a nakonec jsme vybrali 3 746,- korun. Všechno mne to moc bavilo, nejvíc asi vytváření plakátů a jsem rád, že jsme se rozhodli sbírku uspořádat, že se našlo tolik ochotných dětí a jejich rodičů, kteří nám přispěli a že tak můžeme alespoň trochu pomoci škole na výcvik vodících psů.
Ashok Kulkarni, 5.C
Článek na iDnes

Babylon

Letos se naše škola poprvé zúčastnila soutěže Babylon – Rozumíme si?, která je věnována čtenářské gramotnosti. Soutěž je pro žáky 5. ročníků (I. kategorie) a 6.-7. ročníku (II. kategorie).

I přesto, že soutěž byla pro naše žáky neznámá, v první školním kole bylo zhruba 90% úspěšných řešitelů a do městského kola se probojovalo celkem 12 žáků v I. kat. a 5 žáků ze II. kat. Výsledky městského kola byly více než chválihodné. V I. kategorii se na 3. místě umístili Martin Bryja, Ashok Kulkarni, na 7. místě Šimon Cikánek, 8. místo obsadil Tobiáš Neugebauer a 10. místo Zuzka Pejchlová. Dalšími úspěšnými řešiteli městského kola byli: Ester Zlámalová, Nela Dvořáková, Sandra Filipenská, Magdaléna Pompová, Michal Procházka a Šimon Bartoloměj. Z II. kategorie obsadila 6. místo Vangelia Bussiu a úspěšnými řešiteli byli Stela Delínová a Miroslav Mezihorák. Všem moc gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy!

Matematické soutěže

V minulých dnech se naši žáci účastnili několika matematických soutěží. Po velkém úspěchu na Logické olympiádě (Martin Bryja - 1. místo) a Matematické olympiádě (Ashok Kulkarni - 1. místo) jsme se zúčastnili ještě dalších soutěží:


Matematický klokan - žáci 2. - 9. ročníku - nejúspěšnější řešitelé zde.

Pythagoriáda - žáci 5. - 8. ročníku - úspěšní řešitelé (a tedy postupující do okresního kola) zde.

Pangea - žáci 4. - 8. ročníku - celkem 5 postupujících do celorepublikového finále:

Jméno Třída Body Umístění celkově V kraji
Martin Mlčůch 4.C 51 1 diplom 1
Vojtěch Polášek 4.C 51 1 diplom 1
Sandra Filipenská 5.A 48 28 diplom 1
Aneta Čoupková 5.B 48 28 diplom 1
David Buček 7.D 42 17 diplom 2

Den otevřených dveří

Ve středu 27. března jsme na ZŠ Úvoz měli otevřeny „všechny dveře“, a to jak v dopoledních hodinách, kdy měl každý návštěvník možnost nahlédnout přímo do výuky, tak odpoledne, kdy se děti mohly seznámit s naší školou prostřednictvím nejrůznějších dílen, viz fotogalerie.


Výtvarná soutěž

ASCIIDne 29. 1. 2019 v 10.00 hod. proběhlo v prostorech Komunitního centra pro válečné veterány Brno vyhlášení výsledků výtvarné soutěže “100 let republiky a naše armáda“. Soutěž byla hodnocena ve třech kategoriích, ovšem vyhlášena byla navíc i cena poroty, která ocenila originální příspěvek do soutěže ve 3D žáka ZŠ Úvoz 55 – Jiřího Koláčka. Gratulujeme.
Soutěž Rádia Petrov

img_8866.jpgV lednu jsme se zapojili do soutěže Rádia Petrov o tři výlety. Tvořili jsme zprávy, předpovědi počasí a také složili písničku. Během posledního lednového týdne byly naše zprávy vysílány v rádiu. Moderátoři vybírali mezi příspěvky několika škol. V pátek 1.2. byly vyhlášeny výsledky - vyhráli jsme druhou cenu. Jedná se o poukaz na vyhlídkovou plavbu lodí na Baťově kanálu. Jako bonus máme i volnou vstupenku do ZOO Hodonín pro celou třídu. Na výlet se vydáme v červnu i s paní učitelkou.

Žáci 2.C


Ukázková fotografie ke Dni matek

img20190301_07043592.jpgFocení proběhne dne 3. 4. 2019.
Čtyři ks 13 x 18 cm.
Cena 140 Kč.

Den s Rubikovkou

Rubikovu kostku zná snad každý. Je to mechanický hlavolam, ve své původní podobě tvořený krychlí složenou z dílčích barevných krychliček, jehož úkolem je rotacemi přeuspořádat jednotlivé dílčí části tak, aby každá strana celého tělesa byla obarvena jen jednou barvou. Jejím tvůrcem se stal v roce 1974 maďarský vynálezce, sochař a profesor architektury Ernő Rubik. V jejím skládání padají světové rekordy a velké příznivce našla také mezi žáky 6. C. Ti připravili velmi inspirativní projekt, v jehož centru stála. Seznámili v něm své spolužáky nejen se zajímavými informacemi a historií kostky, jejími možnými atypickými variantami, které mohou být nejen krychlemi, ale i jehlany, mnohostěny a dalšími tělesy, včetně dvou desítek různých reálných modelů. Podařilo se jim nadchnout své spolužáky také různými soutěžemi ve skládání mechanickém, virtuálním i kolektivním, a ukázali tak cestu dalším novým nadšencům této hry. Proto není divu, že se řady žáků, skládajících o přestávkách různé varianty kostek, v naší škole výrazně rozrostly. Průběh akce je k nahlédnutí ve fotogalerii.

Pišqoriáda

Ve středu 6.2. proběhla již tradiční Pišqoriáda. Z třídních kol vzešli vždy dva finalisté, kteří se pak utkali se zástupci ostatních tříd v celoškolním finále. Prvním stupněm prošel bez porážky Hynek Svoboda, na druhém stupni byl nejúspěšnější Pavel Kadaňka. Obrázky ve fotogalerii.

1. stupeň 2. stupeň
Hynek Svoboda 4.C Pavel Kadaňka 6.C
Martin Bryja 5.C Honza Svoboda 8.A
Ellen Palečková 4.C Matyáš Procházka 6.AMatematická olympiáda

Na úspěch v letošní Logické olympiádě navázali žáci 5. ročníku v další soutěži. Do okresního kola Matematické olympiády postoupilo celkem 16 páťáků, z nichž 11 jich získalo více než polovinu bodů a stalo se také úspěšnými řešiteli. Nejlépe (ze všech) si s finálními úlohami poradil Ashok Kulkarni z 5.C, který získal plný počet bodů a obsadil tedy 1. místo.

Výsledková listina

Společenský den na Úvoze

spolec.jpg

Logická olympiáda

Další články z letošní Logické olympiády, ve které naši žáci dosáhli historického úspěchu:

naskenovany_obrazek69.jpgnaskenovany_obrazek71.jpg naskenovany_obrazek_077.jpgnaskenovany_obrazek_072.jpgnaskenovany_obrazek_073.jpgnaskenovany_obrazek_074.jpgnaskenovany_obrazek_075.jpgnaskenovany_obrazek_076.jpg


PF 2019

schranka_01.jpgKolektiv ZŠ Úvoz

přeje svým žákům,

jejich rodičům a

všem přátelům školy

radostné Vánoce

a pohodový rok 2019.


"Přišli jsme, viděli jsme, zvítězili jsme ..."

log.jpgTak by mohli komentovat svoji účast naši žáci na Logické olympiádě. Letošní (jedenáctý) ročník byl co se týče účasti rekordní - zapojilo se totiž 61 761 soutěžících z 3 007 škol! Přesto tažení našich žáků všemi koly bylo završeno fenomenálním úspěchem.

lo_bryja_2.jpgDo krajského finále postoupilo celkem 12 našich žáků:

Mlčůch Martin 4.C (kvantil 99.85)Krontorád Petr 3.D (99,54)
Pejchlová Zuzana 5.C. (99.23)Palečková Ellen 4.C (99.03)
Bryja Martin 5.C (98.95)Kulkarni Ashok 5.C (98.85)
Crhonková Anežka 5.C (98.52)Macek Vojtěch 4.C (98.52)
Otevřel František 5.C (98.52)Staník Jakub 5.C (98.37)
Zlámalová Ester 5.C (98.06)Tomáš Tesáček 8.B

přičemž oba Martinové, Ashok, Zuzka, Vojta a Kuba postoupili do celorepublikového finále.

Tam se utkalo 195 soutěžících tří věkových kategorií. V nejmladší kategorii se v první desítce umístili na sedmém místě Martin Mlčůch, na třetím místě Vojtěch Macek, oba zástupci skupiny nadaných žáků 4.C. Avšak nejlépe ze všech zvládnul logické úlohy, a tedy absolutním vítězem kategorie A se stal MARTIN BRYJA, navštěvující skupinu nadaných v pátém ročníku.

Všem reprezentantům ZŠ Úvoz k tak výraznému úspěchu blahopřejeme. Pro školu je výsledek našich žáků odměnou a zároveň potvrzením, že cesta skupinové výuky je dobrou volbou pro nadané děti.

Článek v Brněnské rovnosti zde.
Aktualita na webu městské čási Brno-střed zde.
Video z krajského kola v Brně zde.
Další informace a fotografie ze soutěže zde.

Cesta kolem světa

Středa 21.10. proběhla na Úvoze v cestovatelském duchu. Žáci druhého stupně měli za úkol představit žákům prvního stupně jednu zemi, kterou si vybrali. Celý první stupeň tak během dopoledne postupně procestoval Egypt, Čínu, Austrálii, Finsko, Nepál, Japonsko, Peru, Mexiko, Rusko a Německo. Žáci se tak např. setkali s ledním medvěděm, mumií, či gejšou, ochutnali skutečné sushi, schwarzwaldský dort, klokaní či morčecí maso, chlebový kvas i smažené cvrčky, závodili v pojídání nudlí hůlkami, v házení fazolemi i ve skutečném býčím rodeu, zahráli si finské molky, vyzvali k boji zápasníka sumo nebo si mohli vyzkoušet práci himálajských šerpů.

Nejvíce hlasů (žáků 1. stupně) v následně volbě získala třída 8.A, která prezentovala Mexiko, ovšem lze konstatovat, že vítězem byli ve skutečnosti všichni žáci, kteří se do akce zapojili, neboť se naučili něco nového, a to nejen o jednotlivých zemích (v případě prvního stupně), ale také (v případě stupně druhého) životně důležité dovednosti jako je spolupráce v týmu, schopnost poučit se ze svých chyb a v neposlední řadě vystoupit před (mnoha!) žáky a hrdě předvést to nejlepší ze sebe. Žáci 2. stupně tak připravili svým mladším spolužákům - i jejich kantorům - skutečně nevšední zážitek.

Fotografie z akce jsou k vidění ve fotogalerii.

Halloween na Úvoze

V pátek 26.října se přízemí školy proměnilo ve strašidelné doupě. Žáci oslavovali Halloween. Nejprve se něco dozvěděli o jeho historii, poté proběhlo klání, kde žáci plnili halloweenské úkoly a nakonec si v každé třídě vyrobili strašidelný výrobek. Den se velmi vydařil a všichni si jej patřičně užili, viz fotogalerie.Vědecká konference

Dne 23.10. se na naší škole uskutečnila již 5. vědecká konference. Letošní téma bylo ovlivněno 100. výročím vzniku naší republiky, a proto se příspěvky žáků zaměřily na období tzv. první republiky (roky 1918 - 1938). Cílem konference bylo představit toto významné období našich dějin spolužákům, jednotlivé příspěvky pak byly výsledkem bádání žáků 7.D, které zpracovávali v hodinách společenskovědního semináře. Témata pokrývala celé období první republiky, od jejího vzniku až po její zánik, pozornost byla zaměřena také na významné osobnosti politického, kulturního a vědeckého života, dále se návštěvníci mohli dozvědět informace o prvorepublikové architektuře či sportu. Výstupem z konference se stane sborník žákovských prací, který bude zveřejněn na stránkách naší školy. Vědecká konference v 7.D

Orientační běh

20181002_101456.jpgDruhé kolo závodu Ligy škol v orientačním běhu proběhlo 2.10. 2018 v Pisárkách. Nejlépe se umístil v kategorii 5. tříd Max Denemarek, který doběhl na 2. místě pouhé 3 sekundy od prvního. Dvojice hochů Šimon Cikánek, Jakub Staník z 5.C doběhli na 7. místě. V kategorii hochů 6. a 7. tříd se umístili na 13. až 16. místě Jan Vavřík, David Krkoška 7.D, Dmitrij Žembrovskij a Dominik Grolig 6.C. Dvojice dívek Stela Delínová a Nela Jaroměřská obsadila 10. místo, Veronika Dilhofová a Zuzana Švendová doběhly na 16. místě. Viktorie Bernatová 6.C obsadila 41. místo z celkové počtu 56 závodnic. Nesmím opomenout také dva nováčky v týmu Adama Hanzelína a Patrika Rujbra 7.D, kteří se umístili na 23. místě z celkového počtu 57 závodníků. Celkem se závodu zúčastnilo 299 dětí. Všem žákům děkuji za reprezentaci školy. Soňa Schaffnerová.

MiniIQáček

I v letošním školním roce se mohou přihlásit nadaní předškoláci do našeho tradičního kroužku. Bližší informace zde. Těšíme se na naše nové šikulky předškoláky.

Orientační běh

ob.jpgPrvní závod Ligy škol v orientačním běhu proběhl 20.9. 2018 v Lužánkách. Nejlépe se umístili v kategorii 5. tříd Max Denemarek – 3. místo a dvojice dívek Stela Delínová a Nela Jaroměřská, která obsadila výborné – 5. místo v kategorii 6. a 7. tříd. Pěkné 8. místo z celkového počtu 42 chlapců obsadil Dmitrij Žembrovskij ze třídy 6.C. Jan Vavřík a David Krkoška doběhli na 12. místě. Naši školu dále reprezentovali: Šimon Cikánek, Jakub Staník 5.C, Dominik Grolig, Pavel Kadaňka 6.C, Zuzana Švendová a Viktorie Bernatová 6.C.
Všem žákům děkuji za reprezentaci školy. Soňa Schaffnerová.

Logická olympiáda

Registrace do letošní Logické olympiády, pořádané Mensou ČR, byla zahájena. Přihlásit se můžete zde. Pozor, ukončení registrace je 30.9. 2018.


Školní turnaj v šachu

Dne 20. 9. 2018 proběhl na naší škole turnaj v šachu. Na prvním místě se umístila Zuzka z 5.C, druhé místo obsadila Bětka ze 3.D a krásné třetí místo získal Martin ze 4.C.


Přehled kroužků otevřených ve šk. roce 2018/2019

Přehled kroužků, které budou v tomto školním roce realizovány najdete zde. V přehledu najdete informaci i o termínu 1. lekce. Do tohoto data nejpozději musí být interní kroužek škole uhrazen, jinak lektor nemůže dítě do kroužku vzít. Při platbě převodem uvádějte jméno dítěte, třídu a zkratku kroužku. Podrobněji zde https://www.zsuvoz.cz/doku.php?id=volnocasove_aktivity:start. Vzhledem ke změnám rozvrhů věnujte pozornost kroužku Malý programátor, došlo k posunu hodiny realizace na 14-15 h. V kroužku jsou ještě 4 volná místa.

Zabezpečení vstupu do budovy školy

Vážení rodiče,
oznamujeme vám, že od nového školního roku upravujeme pravidla pro vstup do budovy školy. Důvodem pro toto opatření jsou bezpečnostní a hygienické požadavky a fakt, že škola nese za žáky odpovědnost po celou dobu jejich pobytu v budově školy. Bližší informace najdete v příloze.
Děkujeme za pochopení.
Vstup do budovy školy

Ovoce do škol

I letos se naše škola přihlásila k projektu s názvem Ovoce a zelenina do škol, jehož cílem je přispět k trvalému zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny, vytvořit správné stravovací návyky ve výživě dětí a tím zároveň bojovat proti dětské obezitě.

Od letošního roku mají nárok na ovoce a zeleninu zcela zdarma všichni žáci základních škol, tzn. 1.- 9. třídy ZŠ. Žáci 1. stupně budou navíc také dostávat neochucené mléčné výrobky (rovněž zdarma).

zs_uvoz_skola_s_napisem.jpg

Návštěvník: 815816 Webdesign: S44 s.r.o. v technologii DokuWiki